Tutaj powstaje „Słowniczek kibica”…
A
ABA – American Basketball Association to liga, która od 1967 roku rywalizowała z NBA. W 1976 roku doszło do jej częściowego połączenia z NBA, przez co ABA przestała istnieć.
Airball – innymi słowy niedolot. Nietrafiony (ale też niezablokowany) rzut, który nie dotyka obręczy, bądź tablicy.
Alley-oop – akcja, w której gracz rzuca piłkę w stronę zawodnika znajdującego się w okolicach kosza. Ten łapie piłkę w powietrzu pakuje ją do kosza, bądź wrzuca.
And one – akcja, w której zawodnik trafia rzut z gry, będąc przy tym faulowanym. Następnie staje na linii rzutów wolnych, by wykonać jeden rzut.
Assist – podanie do kolegi z drużyny, który od razu zdobywa punkty, bądź po jednym koźle.
APG (Assists per game) – średnia asyst zawodnika.
AST% (Assist percentage) – zaawansowana statystyka wyliczana na podstawie wzoru: 100 * Asysty / (((Zagrane minuty przez zawodnika/(Minuty zespołu na parkiecie/5)) * Trafione rzuty przez zespół) – Rzuty trafione w meczu). Dzięki tej statystyce jesteśmy w stanie ocenić umiejętności rozgrywania zawodnika.
Atlantic Division – jedna ze wschodnich dywizji. Występują w niej: Brooklyn Nets, New York Knicks, Philadelphia 76ers, Boston Celtics i Toronto Raptors.
B
Back-to-back – granie meczu dzień po dniu, bądź wygranie mistrzostwa rok po roku.
Backcourt – termin określający graczy obwodowych: rozgrywającego i rzucającego obrońcę.
Backcourt violation – popełnienie błędu połowy.
Back screen – zagranie ofensywne, w którym zawodnik stawia zasłonę dla gracza obwodowego.
Backbord – tablica, do której przymocowana jest obręcz.
Background – boisko do gry.
Ball hog – zawodnik, który niechętnie dzieli się piłką z kolegami. Zamiast podań wybiera grę indywidualną, często oddając niepotrzebne, trudne rzuty.
Ball screen – zagranie ofensywne, w którym zawodnik stawia zasłonę koledze z drużyny, który jest obecnie przy piłce.
Ball side – strona boiska, po której znajduje się piłka.
Baseline – linka końcowa boiska.
Basket interference – zabronione zagranie, które polega na dotknięciu piłki, bądź kosza, gdy piłka znajduje się na obręczy. Dotyczy także dotknięcia piłki, która znajduje się w okolicy obręczy i jest piłką opadającą.
Bench – ławka rezerwowych.
Bubble – bańka. Takie określenie przyjęto dla rozgrywek w Orlando w pandemicznym sezonie, gdy zawodnicy byli odizolowani od reszty społeczeństwa, by dokończyć rozgrywki.
C
Central Division – jedna ze wschodnich dywizji. Występują w niej: Indiana Pacers, Detroit Pistons, Milwaukee Bucks, Cleveland Cavaliers i Chicago Bulls.
Center – zawodnik grający na pozycji numer 5, innymi słowy środkowy.
Charge – faul ofensywny, w którym gracz z piłką popchnie, bądź wpadnie w zawodnika ustawionego w pozycji obronnej.
Coach – trener drużyny.
Cold player – zawodnik, który ma złą serię i pudłuje dużo rzutów.
Circus shot – innymi słowy rzut cyrkowy, który wymaga ogromnego szczęścia, by ostatecznie odnalazł drogę do kosza.
Challange – trenerzy mają do wykorzystania w meczu jeden challange, który polega na zakwestionowaniu decyzji sędziowskiej. Arbitrzy są wówczas zmuszeni przyjrzeć się sytuacji na powtórkach.
Cherry picking – sytuacja, w której jeden zawodnik nie wraca do obrony z resztą drużyny i pozostaje na połowie przeciwnika/środku boiska. Robi to po to, by otrzymać podanie od kolegów i mieć wolną drogę do kosza.
Clear-path foul – sytuacja, w której zawodnik fauluje przeciwnika, gdy ten ma otwartą drogę do kosza (nie ma nikogo przed sobą). Takie przewinienie skutkuje dwoma rzutami wolnymi oraz piłką z boku boiska.
Crunch time – decydujące minuty meczu, które decydują o zwycięstwie.
Crossover – zagranie ofensywne polegające na nagłej zmianie kierunku kozłowania (przy jednoczesnej zmianie ręki). Często nazywa się je „łamaniem kostek”, bądź „zabieraniem rywala na łyżwy”, gdy nie jest w stanie tego ustać.
D
Dead-ball rebound – zbiórka, która nie jest zapisywana żadnemu zespołowi. Została wprowadzona po to, by wykrywać błędy w statystykach meczowych. Występuje w sytuacji, gdy zawodnik oddaje rzuty wolne bez gry (czyli pierwszy w przypadku dwóch rzutów, pierwszy lub drugi w przypadku trzech rzutów, bądź rzuty po faulach niesportowych i technicznych).
DNP (Did not play) – oznacza, że dany zawodnik nie wystąpił w tym meczu. Zazwyczaj występuje w protokole meczowym.
Double-double – sytuacja, w której zawodnik w jednym meczu uzyskał dwucyfrowy wynik w co najmniej dwóch następujących kategoriach: punkty, zbiórki, asysty, przechwyty, bloki.
Double-team – innymi słowy podwojenie. Zagranie w defensywie polegające na tym, że dwóch zawodników kryje jednego zawodnika
Draft – coroczna selekcja, w której do wybrania są najlepsi zawodnicy z NCAA, bądź z Europy. Odbywa się w czerwcu. Każdy zespół ma po jednym wyborze w każdej rundzie (obie rundy draftu mają po 30 wyborów), którymi może handlować na rynku transferowym.
Dunk – wsad do kosza.
Down screen – sytuacja, w której zawodnik drużyny atakującej biegnie w okolice linii końcowej, by ustawić zasłonę swojemu koledze.
Disqualification – sytuacja, w której zawodnik otrzymuje szósty faul (w Europie wystarczy 5), bądź drugi faul techniczny. Taki zawodnik kończy swój udział w tym spotkaniu.
DRtg (Deffensive rating) – zaawansowana statystyka , dzięki której jesteśmy w stanie obliczyć ile punktów dany zawodnik oddaje w obronie swoim przeciwnikom na 100 posiadań piłki.